Jau penktus metus Vilniuje dargano rudens naktis sumirga nuo šviesų, kurias skleidžia tarptautinio šviesų festivalio „Beepositive“ meno kūriniai ir žmonių išradingumas. Festivalio populiarumas vis auga, todėl šiemet jis vyks net dvi dienas: spalio 9–10 dienomis sulauksime net tik žinomų Lietuvos, bet ir Europos menininkų šviesos instaliacijų, kurios atspindės „Mistiško vandens“ bei „Apleisto kultūrinio paveldo apšvietimo“ temas.

Tarptautinis šviesų festivalis „Beepositive“ yra unikalus renginys Lietuvoje, nes tai yra vienintelis tokio pobūdžio šviesų festivalis. „Beepositive“ organizuojanti VšĮ kūrybinių dirbtuvių „Beepart“ komanda pasiruošimo darbus pradeda dar pavasarį, siekdama užtikrinti renginio kokybę nuolat kviečia prisijungti daugiau įmonių, menininkų, prekybininkų. „Beepart“ komandos tikslas yra skatinti bendruomenes aktyviai dalyvauti meninėje, kultūrinėje aplinkoje, populiarinti apšvietimo ir šviesų dizaino idėjas bei atskleisti talentus.

Šiemet festivalis sužibės naujomis spalvomis, laukiama svečių iš Skandinavijos! Švedų menininkės – Joanna Thede, Ulla Ridderberg, norvegė Viel Bjerkest Andersen ir suomė Ainu Palmu Lietuvos publikai ruošia įspūdingas instaliacijas „Mystical Water“ tematika. Menininkių suinteresuotumas neabejotinas – birželį Ulla Ridderberg ir Viel Bjerkest Andersen lankėsi „Beepart“ dirbtuvėse, apžiūrėjo ne tik festivalio erdves, bet tyrinėjo ir kitas Vilniaus apylinkes. Menininkės atrodė nusiteikusios rimtai, tačiau su polėkiu, noriai dalinosi savo idėjomis ir siekė sužinoti kuo daugiau apie Lietuvą ir jos žmones.

Festivalyje „Beepositive“ lankysis ir savo šviesų meno projektus pristatys taip pat menininkai iš Estijos (su lazerių šou), latviai pademonstruos instaliaciją „Tiny Life“. Dar pavasarį „Beepart“ laimėjo projektą „Baltic Light Chain“, pagal kurį Lietuvos šviesų menininkų komanda kartu su estų, latvių, lenkų menininkais pristatys 5 bendras šviesų instaliacijas, kurios keliaus po visų šalių šviesos festivalius. Festivalyje bus galima pamatyti „Beepart“ įkūrėjo scenografo, menininko Andriaus Ciplijausko bei žinomo ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse šviesos menininko Lino Kutavičiaus instaliacijas. Šviesos dizaino menininkė Rūta Palionytė kartu su latve Krista Dintere ir este Grete Veskiväli kuria bendrą instaliaciją „Reflexio“, pernai festivalyje sužibėjęs Donatas Norušis demonstruos instaliaciją „Water Face“ (Vandens veidas), Jurga Marcinauskaitė ir Kotryna Čalkaitė stebins su šviesos instaliacija „Mythical Creature“ (Mitinė pabaisa). Tačiau ne tik žinomi savo srities specialistai pasiruošę įtraukti lankytoją į vaizduotės sūkurį, bet ir jaunieji menininkai, kurie jau spėjo pasirodyti Vilniaus „Kultūros nakties“ renginio metu. Kūrybinių dirbtuvių „Beepart“ direktoriaus vadovaujama Vilniaus dizaino kolegijos studentų komanda pagal „Vilnelės šviesos“ projektą birželio 19-osios naktį kvietė kultūros nakties lankytojus pasinerti į šviesų pasaką. Festivalyje pirmą kartą pasirodys ir Monika Grikštaitė su instaliacija „Banga“, Kristina Šaltytė su „Antropologija“, medžių lapai naktyje spindės pagal Nerijaus Švendravičiaus projektą. Galima pasidžiaugti, kad prie „Beepositive“ festivalio prisijungė ir įmonės, štai UAB „Adam Decolight“ nustebins dinaminiu šviesų girliandų fontanu.

Amatų mugės, kūrybinės šokolado dirbtuvės, chna tatuiruočių piešimas, ekskursijos po Trakų Vokę,šokių pamokos, kino peržiūros po atviru dangumi, grupių „Moon and Balloons“, „Cats in Cosmos“ koncertai ir daug kitų pramogų laukia atvykstančių į „Beepositive“ festivalį.

VšĮ kūrybinės dirbtuvės „Beepart“ šiais metais žada dar daugiau šviesų, garso ir netikėtumų. „Beepositive“ iniciatorius Andrius Ciplijauskas pasakoja: „Šį kartą vilniečiams ir miesto svečiams atskleisime ir parodysime tokias vietas, apie kurias didžioji dalis net neįsivaizduoja egzistuojant. Tiek  pačioje Pilaitėje parodysime paslaptingas ir netikėtas erdves, tiek Trakų Vokėje, kur lankytojai  pamatys fantastišką dvarą su  visu jo grožiu aplinkui. Daugiau  apie lokacijas nepasakosiu,  tegu  tai  būna malonus siurprizas.“

Dalyvių ir lankytojų skaičius kasmet auga, todėl ir šiemet festivalio organizatoriai tikisi sulaukti didesnio dalyvių, lankytojų ir savanorių aktyvumo. Beje, į savanorystę „Beepart“ dirbtuvių komanda žiūri atsakingai ir su pagarba, nes kiekvienas savanoris čia ne tik labai vertinamas, bet yra ir svarbi sėkmingo festivalio dalis. „Savanorystė yra šio festivalio pagrindas, ir visi savanoriai gali  registruotis praktiškai  iki  pat festivalio, nes  tik su  jų pagalba visa tai  randasi.  Jie padeda menininkams įrengti  kūrinius, tampa  gidais ir asistentais, padeda reguliuoti  eismą, užtikrina tvarką ir begalę kitų  dalykų, jau  nešnekant, kad mes prašome žmones siųsti  fotografijas, ką jie gražaus pamatė, kas, beje, nėra lengva užduotis: nufotografuoti  šviečiantį objektą naktį –  tai  gana didelis menas.“ – pasakoja „Beepart“ direktorius Andrius.

Primename, kad mugė Trakų Vokėje vyks spalio 9 d. 17–24 h, Pilaitėje – spalio 10 d. 16–24 h. Vyks ir gražiausiai šviečiančio kostiumo ar aksesuaro konkursas, organizuojamas Vilniaus dailės akademijos tapybos studenčių.

Festivalio televizija – BTV

Festivalio radijas – Radiocentras
Informacinis rėmėjas 15min.lt

Renginys yra nemokamas, iš dalies remiamas Vilniaus miesto savivaldybės, vietinių rėmėjų ir Europos projektų.

Norite savanoriauti, pristatyti šviesos instaliaciją, vesti kūrybines dirbtuves, prekiauti mugėje, o gal tiesiog turite šaunių idėjų kaip festivalį padaryti dar įspūdingesnį, kreipkitės į „Beepart“ projektų vadovę Rūtą adresu: ruta@beepart.lt

 

 

Parengė Inga Jakimčikaitė