Pirmąją spalio dekadą į Lietuvą prezidentės kvietimu atvyksta ne tik Švedijos karalius Karlas Gustavas XVI su karaliene Silvija, bet ir mūsų pakviestos, ilgai lauktos šviesų menininkės iš Švedijos, Norvegijos ir Suomijos. Kūrybinių dirbtuvių „Beepart“ komanda džiaugiasi, kad naujienos ir idėjos apie „Beepositive“ plinta plačiau ir sulaukiama vis daugiau susidomėjimo.

Pagal projektą „Mystical Water“, kurį finansuoja Nordic Culture Fund, festivalyje „Beepositive“ su šviesų meno instaliacijomis dalyvaus Viel Bjerkeset Andersen, Ainu Palmu, Ulla Ridderberg, Joanna Thede.

Už savo indėlį meno srityje norvegė Viel Bjerkeset Andersen yra laimėjusi keletą apdovanojimų ir stipendijų iš Norvegijos, Suomijos ir Prancūzijos vyriausybių. Menininkė „Beepositive“ festivalio lankytojams pristatys dvi instaliacijas: pirmoji – „The Pit“ („Duobė“) ir, antroji, „Carpet of Floating Dream “ („Plaukiančio sapno kilimas“), kurias bus galima išvysti šalia kalnelio prie dirbtuvių.

Instaliacijoje „Duobė“ pamatysime vaiką, kuris kaip sako menininkė „galbūt pasiklydo, o gal yra paliktas ar įstrigęs spąstuose, sėdintis vienas miško duobėje, kuri vaizduoja sūkurį.“ Kita šviesos instaliacija „Plaukiančio sapno kilimas” bus skrendančio kilimo su plevenančia šviesos antklode 3D vaizdas.

 

Suomijos šviesų meno dizainerė ir menininkė Ainu Palmu pristatys Gulbę”. Šviesos meno kūrinys „Gulbė‘ pasakos apie gamtos jėgas, kurios sukuria įtampos ir laukimo įspūdį. Pirmiausiai lankytojas išvys mirgančius šviesos taškus, pasklidusius po visą vaizdą. Šios mažos švieselės kvies jas sekti ir prieiti dar arčiau. Tada pasirodys daugiau pavienių šviesų. Jos atsidurs netikėtose erdvėse, suteikdamos šiek tiek šviesos medžiams ir augmenijai. Kūrinys yra sudarytas iš šviesos (LED) taškų. Jie yra skirtingo aukščio ir yra paremti karčių, esančių virš vandens, o ant žemės, kaip ir virš vandens, jie irgi bus įtvirtinti skirtingais atstumais. Kai festivalio lankytojas pasieks „Gulbę“, visų pirma, pamatys taškus, kurie yra tik triukšmas, bet galiausiai suras tinkamą žvilgsnio kampą, kuriame tie taškai susijungia ir suformuoja prasmingą formą.

Su instaliacija Captured Water” („Sugautas vanduo”) pasirodys Švedijos šviesų menininkė Ulla Ridderberg. Instaliaciją sudaro 30 butelių, pripildytų vandens iš 30 skirtingų Baltijos jūros vietų. Buteliai bus apšviesti ir sumontuoti ant medinių pagalėlių, įsmeigtų maždaug 40 cm po žeme. Įkvėpimu Ull’ai tapo Leonardas da Vinčis, kurio rašyti tekstai apie vandenį pasirodys greta instaliacijos.

Šviesų menininkė Joanna Thede atvyksta pristatyti Kura skymning” instaliacijos (eng. Huddle in the Dusk”, lt. Minia sutemose”). Šia instaliacija Joanna nori priminti laikus, kai nebuvo elektros šviesos ir žmonės “laukdavo” sutemos prieš įžiebiant fotogeniškas lempas. Joann’os gimtojoje Švedijoje šis laukimas buvo vadinamas „Kura skymning”. Tai buvo galimybė patirti šviesos virtimą tamsa, skirti šiek tiek laiko sau ar kitiems – šnekučiuojantis, ilsintis ar tiesiog būnant kartu ramumoje. Instaliacija bus panaši į palapinę padengtą iš folijos laktšų, kurie sąveikaus su natūralia ir dirbtine šviesa. Iš vienų kampų, folija atspindės šviesą, iš kitų šviesa ją perskros ir taip atrodys iš dalies permatoma. Viršutinė konstrukcijos dalis turės atvirą angą, pro kurią bus galima žiūrėti į dangų ir patirti šviesos perėjimą į tamsą. Joanna pristatys ir interaktyvią šviesos instaliaciją pavadinimu „Vessel of Reflection” („Atspindžio indas”). Ši instaliacija yra pagaminta iš DVD diskų, kurie yra surišti tampriu siūlu, kad sudarytų sferos formą. Kaip sako Joanna: „Sferos idėja yra panaudoti medžiagas, sukurtas garso patirčiai ir paversti jas šviesos dalimi. Žmonės galės paliesti šią sferą ir patys spręsti apie jos ritmą.”

 

Dienoms trumpėjant pamažu pradedame pasiilgti šviesos, kuri suteikia energijos, džiaugsmo ir šypsenų. Nors dienų prailginti negalime, bet pažadame daug šviesos ir geros nuotaikos tarptautiniame šviesų festivalyje „Beepositive” spalio 9-10 dienomis Trakų Vokėje, Užupyje ir Pilaitėje. Šviesų menininkės iš Šiaurės šalių savo instaliacijas pristatys spalio 10 d. nuo 18 val. tik Pilaitėje. Kviečiame nepraleisti progos susipažinti su skandinavišku šviesų menu!

 

Inga Jakimčikaitė